2024 m. rugsėjo 14
Pažintį su Anykščiais pradėsime nuo “Laimės žiburio” aplankymo. Tai rašytojui J.Biliūnui atminti skirtas paminklas, esantis ant Liudiškių kalvos. 1958 m. buvo pastatytas 14 metrų aukščio monumentas simboliniu pavadinimu „Laimės žiburys“, tokį pat pavadinimą turėjusi ir J. Biliūno stebuklinė pasaka. Rašoma, kad ant kalno viršūnės švyti stebuklingas žiburys – tas, kuris užlips ant to kalno ir žiburį pasieks, visus žmones padarys laimingus. Tuo, kad ši kalva stebuklinga ir čia galima pasisemti laimės tiki ne tik vietiniai anykštėnai, tačiau ir čia atvykstantys svečiai iš visos Lietuvos. Tiesa, trokštant, kad noras išsipildytų lipant stačiais 86 pakopų laiptais, reikia sugalvoti norą ir su niekuo nesikalbėti. Taip pat galima sugalvoti norą užlipus ir tylint apeiti ovalia atbraila aplink paminklą.
Savaitgalio pažintinę eskursiją tęsime A.Baranausko ir A.Vienuolio-Žukausko memorialiniame muziejuje, kuriame muziejaus gidas papasakos apie A.Baranausko, kaip žolininko, kalbininko, muzikanto talentus ir žinojimus. Pamatysite A.Vienuolio darbo kambarį, susipažinsite su rašytojo kūryba, visuomenine veikla. Baranauskų šeimai ši klėtelė tarnavo kaip ūkinis pastatas, kuriame buvo laikomi linai, geresni drabužiai, ūkiniai padargai. Jaunas klierikas Antanas Baranauskas po studijų Žemaitijoje, gyvendavo klėtelėje. Čia jis parašė, savo pagrindinį kūrinį „Anykščių šilelis“. 1921 m. sklypas testamentu atiteko Antano Baranausko giminaičiui rašytojui Antanui Žukauskui-Vienuoliui, kuris čia pasistatė namus, įkūrė muziejų.
Šioje pažintinėje kelionėje autobusu, įdomių pasakojimų paklausyti, vyksite į Anykščių Siauruko muziejų. Šimtametė Anykščių geležinkelio stotis – unikalus XIX amžiaus pabaigos – XX amžiaus technikos, architektūros ir kultūros paminklas, eksponuojamas „Škoda“ garvežys, gyvenamieji geležinkelio darbuotojų namai, vandens bokštas, prekių sandėliai, kelionės reikmenys….. Čia pamatysite šimtametės stoties pastatus, bėgius, vandens bokštą, akmenimis grįsta aikštelę ir kt. Siaurojo geležinkelio komplekse jus sudomins ir siaurojo geležinkelio istoriniai eksponatai: įranga, fotografijos, dokumentai. Svarbus ir įdomus turistams geležinkelio stoties siauruko garvežys Kч 4-107 vadinamas „Kukuška“. Muziejų aprodys ir linksmai papasakos muziejaus gidas.
Po įdomių pasakojimų vyksite papietauti: sriuba +karštas patiekalas (vištiena). (Jeigu esate vegetaras (-ė) ar atsisakote pietų, būtina apie tai informuoti prieš 5 kalendorines dienas prieš kelionę.
Savaitgalio pažintinę kelionę tęsite vykdami į Vorutos pilies buvimo vietą. Čia vietinis gidas papasakos keliautojams apie piliakalnio istoriją, aprodys teritoriją, supažindins su pilėnų kasdienybe. Pamatysite ir senovinius ginklus, šarvus, supažindins su svarbiausiais istoriniais faktais nuo Mindaugo iki Vytauto valdymo laikų. Apžvalgos bokšto ekspozicijoje susipažinsite su buvusios Šeimyniškėlių (Vorutos) pilies istorija. Taip pat turėsite galimybę pasimatuoti šarvus, pamojuoti kardais bei pajausti jų svorį, pašaudyti iš lanko, sudalyvauti viduramžių laikų žaidime, parodys kaip mesti ietį. Taigi pasakojimas persipins su veiksmais. Bus linksma ir įdomu keliaujant.
Savaitgalio pažintinėje kelionėje važiuojant link namų užsuksite prie žaliosios Lietuvos viršūnės – į Medžių Lajų taką. Savarankiškai praeisite taku, medžių viršūnėmis, kuris vingiuoja 300 metrų ir veda į 35 metrų aukščio bokštą, nuo kurio galima apžvelgti apylinkes, pasigrožėti Šventosios upės vingiais, pasivaikščioti tarp medžių lajų.
Kupini smagių įspūdžių, vyksite namų link.