- Paskelbta 2023 m. lapkričio 08 d.
- Kategorija Mano kelionės
- Jekaterina
TOP-10 išskirtinių Vienos muziejų
Viena – tai muziejų miestas ir kiekvienas namas čia yra tarsi atskiras meno kūrinys. Tačiau ne visi žmonės mėgsta muziejus. Kai kurie galvoja, kad muziejų lankymas – tai tik nuobodus laiko švaistymas. Tačiau šiandien norime įrodyti, kad kiekvienas gali rasti sau įdomų muziejų, kuriame maloniai praleistų laiką. Paruošėme jums TOP-10 nestandartinių Vienos muziejų.
1. Kavos muziejus
Jei paklausite, kuo kvepia Viena? Atsakymas visą laiką bus – kava. Kavos muziejus (Kaffeemuseum) buvo atidarytas 2003 metais. Čia eksponuojama daugybė kavos rūšių ir jos paruošimo aparatai. Pirmoji salė skirta kavos atsiradimo pradžiai Austrijoje ir pirmosioms kavos ceremonijoms. Paroda antroje salėje apie įžymius žmones, mėgusius gerti kavą. Trečiosios salės kolekcija – praeito ir už praeito šimtmečių kavos virimo aparatai. Paskutiniame kambaryje – visa likusi įranga kavai ruošti. Muziejus tarsi pasakoja apie Vienos gyventojų aistrą kavai.
2. Senasis Vienos šnapso muziejus
Kiekvienas turistas Austrijoje turi išbandyti tris dalykus: šnicelį, štrudelį ir šnapsą. Senasis Vienos šnapso muziejus (Alt-Wiener Schnapsmuseum) puikiai tinka paragauti stipraus alkoholinio gėrimo. Šiandien senovinėje šeimos darykloje, kurioje dirba jau penktoji Fišerių karta, stiprusis gėrimas distiliuojamas pagal seną šeimos gamybos receptą. Be tikro austriško šnapso čia gaminami ir mišrūs gėrimai: absentas, likeris ir kokteiliai. Ekskursijos metu lankytojams rodomas visas gamybos procesas bei uždaruose induose laikomos ir kompozicijoms kurti naudojamos žolelės, prieskoniai, šaknys, riešutai, prieskoniai ir esencijos. Ekskursija po šnapso muziejų baigiasi gėrimų degustacija.
3. Tabako muziejus
Tabako muziejus Vienoje (Österreichisches Tabakmuseum) – tai seniausias ir didžiausias tabako muziejus visame pasaulyje. Jo istorija prasidėjo 1873 metais ir neatsėjamai susijusi su Austria Tabak kompanija. Muziejuje eksponuojamos elegantiškos pypkės, unikalūs žiebtuvėliai ir cigarai, įvairūs teminiai paveikslai ir spaudiniai. Kolekcija vainikuoja vienintelis pasaulyje likęs tabako ir cigarų automatas.
4. Drugelių namas
Nors tai ir ne muziejus, bet šitą vietą tikrai be galo nuostabi. Čia yra daugybė egzotinių drugelių rūšių iš skirtingų šalių: Kosta Rikos, Tailando, Filipinų ir kitų. Galima ne tik mėgautis šiuo atogrąžų oazės grožiu, bet ir stebėti kaip drugeliai „geria“ nektarą bei savo akimis pamatyti stebuklą – naujo drugelio „gimimą“ iš lėliukės.
5. Cirko ir klounados muziejus
Muziejuje pristatoma daugiau nei 20 000 cirko meno istorijos eksponatų. Čia eksponuojami paveikslai, klouno atributika, rekvizitai ir kostiumai. Jauniesiems lankytojams rengiami šou ir pasirodymai, kurių metu jie patys dalyvauja kaip artistai.
6. Kriminalistikos muziejus
Vienoje, Leopoldstadt rajone, sename dvare, kuriame XVII amžiuje gyveno muilo gamybos pramonininkas, šiandien tvyro nusikaltimo ir neišvengiamos bausmės, kankinimo ir siaubo atmosfera. Nuo 1991 metų jame veikia kriminalistikos muziejus (Kriminal museum) arba „Mirties namai“, kaip jį vadina vietiniai. Paroda, kuri užima 20 salių, pasakoja apie Vienos teismų ir policijos sistemas, apie baisias nusikaltimų istorijas nuo viduramžių ir iki mūsų laikų. Tarp muziejaus eksponatų daugybė šiurpių nuotraukų iš nusikaltimų vietų ir egzekucijų, siaubingi kankinimo prietaisai ir žmogžudystės ginklai, nupjautos ir mumifikuotos galvos, dokumentų reprodukcijos, baudžiamųjų bylų tomai, nuosprendžių tekstai, daiktiniai įrodymai ir asmeniniai nuteistojo daiktai.
Atrodo, kad nesibaigianti žmogžudysčių ir mirčių istorija turėtų išgąsdinti ir atbaidinti žmonės, tačiau išėjo visiškai atvirkščiai – dabar kriminalistikos muziejus yra vienas lankomiausiu ir populiariausiu Vienos muziejų.
7. Elektrinės patologijos muziejus
Muziejus užima 6 vietą baisiausių pasaulio muziejų reitinge. Jo ekspozicija įrodo pražūtingą elektros srovės poveikį gyviems organizmams. Paroda apima apdegusias figūras, plakatus, nuotraukas, sudegusius elektros prietaisus ir jų naudojimo pasekmes. Taip pat pateikiami žaibo ir žaibosaugos elektromagnetinio lauko paaiškinimai bei kaip atlikti pirmąjį pagalbą nuo elektros šoko.
8. Josephinum
Josephinum – Vienos medicinos universiteto kolekcija. 1780 metais imperatorius Juozapas II užsakė vaškinių anatominių modelių kolekciją iš Florencijos. Jau po penkių metų buvo paruošti pirmieji modeliai, o šiandien kolekciją sudaro 990 eksponatai, kurie užima 6 sales. Pirmoji salė neutrali, čia pakabinti įžymių austrų gydytojų portretai, parodyti kraujo nuleidimo rinkiniai ir akušerinės žnyplės. Einant toliau per siaurą galeriją pamatysite skirtingų epochų medicinos instrumentus bei neįprastą eksponatą – psichiatrinę kėdę su grandinėmis ir diržais. Pagaliau atsidursite pagrindinėse Josephinum salėse, kuriose eksponuojami vaško viduriai, sistemos, kanalai bei sąnariai. Vaškinės skulptūros gali šokiruoti nepasiruošusius lankytojus siaubingomis natūralistinėmis detalėmis – žmogaus viduriai tiesiogine žodžio prasme yra išsukti į išorę. Čia taip pat pristatomi atskiri žmogaus kūno fragmentai.
Lankytojų muziejuje mažai, dažniausiai čia atvyksta medicinos studentai. Fotografuoti eksponatus draudžiama.
9. Pamišėlių bokštas arba Patologinės anatomijos muziejus
Pasaulyje yra nemažai vietų, kur normaliam žmogui gali sukilti panika. Viena iš tokių vietų – tai pamišėlių/bepročių bokštas, oficialiai vadinamas „Federalinis patologinis-anatominis muziejus“ (Pathologisch-anatomisches Bundesmuseum). Pajausti malonumą nuo apsilankymo gali tik labai drąsūs arba itin ciniški žmonės. Daugumai paprastų žmonių muziejus sukels siaubo priepuolį.
Muziejaus ekspoziciją neįmanoma pavadinti maloniais: čia yra išpjaustytų kaukolių, mumifikuotų galvų, konservuotų žmonių organų, įvairių mutacijų, atsiradusių dėl ligų ar įgimtos patalogijos ir t.t. Vertingiausias muziejaus eksponatas – imperatorienės Sisi žudiko galva.
10. Laidojimo reikmenų muziejus
Vienos gyventojai turi ypatingą požiūrį į mirtį. Daugelis žmonių iš anksto pasirūpina ir pasiruošia savo laidotuvėms – nusiperka sau prabangius karstus ir sklypus kapinėse. Taigi nieko keisto, kad mieste, kur gerbiamas mirusiųjų kultas, atsirado toks unikalus Laidojimo reikmenų muziejus (Bestattungsmuseum). Jis randasi prie Centrinių kapinių ir pasakoja apie laidojimo tradicijas bei laidotuvių kultūrą. Čia saugomi tokie eksponatai kaip: įvairūs skirtingų laikų karstų modeliai ir urnos pelenams, elegantiški katafalkai, senoviniai juodi žibintai bei mirties kaukės. Įdomi parodos dalis – varpų kolekcija, kurių dėka gyvai palaiduoti žmones galėjo pranešti apie save.
Mūsų kelionę į Vieną rasite čia:
Daugiau kelionių: