- Paskelbta 2020 m. spalio 29 d.
- Kategorija Mano kelionės
- Ingrida Pociutė
Pažintis su Anykščių kraštu ir lankomiausiomis vietomis
Mieli turistai, šiandien norime Jums papasakoti apie Anykščių kraštą. Tikimės, kad straipsnis Jus sudomins. Kas buvote prisiminsite iš naujo, savo patirtus įspūdžius, o kas nebuvote, išbandysite keliones į Anykščius su mumis.
Kiek gi tuose Anykščiuose visko daug, ir akims, ir širdžiai, ir gomuriui pamaloninti. Lankytini objektai tiek lauke, tiek muziejuose. Vyno degustacijos. Ežerynai, žalios kalvos, gamta, žmones čia vilioja pailsėti ir atgauti jėgas. Šiandien Anykščiai yra kurortinės teritorijos statusą turintis miestas, besididžiuojantis unikaliais lankytinais objektais. Čia galima pakilti į aukščiausios Lietuvos bažnyčios bokštą. Čia stūkso akmuo, kurio vardą žino kiekvienas lietuvis. Čia vasarodamas A.Baranauskas sukūrė odę gamtai – “Anykščių šilelį”. Čia XIX a. nutiestais bėgiais vis dar juda traukinys vietinių meiliai Siauruku vadinamas. Čia vingiuoja takas nutiestas medžių viršūnėmis.
Medžių lajų takas ir puntuko akmuo. Tai vienas iš lankomiausių objektų Lietuvoje. Šis takas medžių viršūnėmis vingiuoja 300 metrų ir suteikia galimybę į senąjį Anykščių šilelį pažvelgti iš aukštai. Įkopus į 35 metrų aukštyje esančią apžvalgos aikštelę, gamtos panorama atrodo dar įspūdingiau – apačioje ramiai teka upė. Vaizdai užgniaužia kvapą tiek vasarą, tiek žiemą. Puntuko akmuo yra antrasis pagal dydį Lietuvoje. Legenda byloja, kad kadaise Anykščiuose žmonės pastatė įspūdingą bažnyčią ant velnių kelio, o pastariesiems ši idėja labai nepatiko, todėl velniai nusprendė ją sunaikinti. Velnias suradęs didelį akmenį, užsikėlė jį ant pečių ir bandė sudaužyti bažnyčią, tačiau jam benešant pragydo gaidys ir akmuo nukrito. Išsigandęs nelabasis pabėgo, o akmuo taip ir liko gulėti giliai į žemes įsmigęs. Teritorija aplink akmenį sutvarkyta – įrengti pasivaikščiojimams skirti takeliai, trumpam poilsiui skirtos vietos.
Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinis muziejus. Anykščių kraštui ir visai Lietuvai jis reikšmingas ne tik tuo, kad nuolat primena apie iškilias šio krašto asmenybes, bet ir dėl to, jog čia kaupiami, saugomi ir populiarinami eksponatai, reikšmingi kultūriniu, istoriniu ir edukaciniu požiūriu. Rašytojas A. Vienuolis, praleidęs svetimuose kraštuose apie dvidešimt metų, grįžo į savo tėviškę ir čia apsigyveno. Paveldėtame sklype jis pasistatė namą, kuriame dienas leido iki pat mirties. Dabar muziejaus memorialinėje bibliotekoje yra išsaugota daugiau kaip 1300 knygų. Lankytojams taip pat atidarytas A. Vienuolio kabinetas, jo žmonos kambarys, nedidelė virtuvėlė, kurioje išliko kadaise naudoti baldai ir daiktai. Sodelyje – rašytojo kapas. A. Baranausko klėtelė pastatyta 1826 m., bet į dabartinę vietą perkelta tik 1839 m. Tai – unikalus statinys, kurio atsiradimas susijęs su rašytojo tėvu Jonu Baronu. Klėtelė statyta tik kirviu, be jokių kitų įrankių. Iki dabar joje išlikę rašytojo daiktų – Baranauskų lova, kraičio skrynia, smuikas, netgi lagaminas bei lentynėlė, ant kurios laikyti poeto rankraščiai.
Siauruko muziejus – tai unikalus technikos paveldo objektas, nusidriekęs Rytų Aukštaitijoje nuo Panevėžio iki netoli Anykščių esančių Rubikių. Tai – vienas iš dabartinių Anykščių krašto simbolių. Pati kelionė Siauruku jau yra nepamirštama atrakcija. Dėl išskirtinių šio geležinkelio savybių važiuodami galėsite grožėtis visai greta esančiais gamtos vaizdais ir akį džiuginančiu kraštovaizdžiu. Tačiau ne vien tik tai – kiekviena kelionė turi tam tikrą temą, kuri padės ne tik iš arčiau pažinti Anykščių kraštą ir jo istoriją, bet ir išmėginti įvairias pramogas. Su šimtamete Siauruko istorija išsamiai susipažinsite užsukę į Anykščių geležinkelio stotyje įsikūrusį Siauruko muziejų. Ir pats stilingas dviaukštis stoties pastatas, kaip ir greta išlikę gyvenamieji geležinkelio darbuotojų namai, vandens bokštas, prekių sandėliai, erdvi akmenimis grįsta aikštė bei plieninis tiltas per Šventąją yra unikalūs XIX amžiaus pabaigos – XX amžiaus technikos, architektūros ir kultūros paminklai.
Šeimyniškėlių (Vorutos) piliakalnis – spėjama, kad tai buvo pirmoji karaliaus Mindaugo sostapilis. Spėjimą sustiprina faktas, kad tvirta medinė pilis čia buvo pastatyta maždaug XIII a. viduryje, tuo metu, kai kūrėsi Lietuvos valstybė. Manoma, kad būtent šioje pilyje Mindaugas gynėsi nuo savo konkurento, kunigaikščio Tautvilo ir jo suburtos koalicijos. Šeimyniškėliai yra vienintelis Lietuvoje visiškai ištyrinėtas piliakalnis, todėl jau parengti planai ant jo suręsti medinę Mindaugo laikus atspindinčią pilį. Kai kurie darbai jau padaryti – pastatytas medinis tiltas per vieną iš upelių, šalia piliakalnio iškilo medinis apžvalgos bokštas, papilyje įrengtas viduramžius menantis kiemas – visa tai skirta edukacinei veiklai. Čia galima susipažinti su buvusios pilies istorija, apžiūrėti pilies maketą, archeologinių radinių pavyzdžius, įsigyti suvenyrų. Čia pat galima pasinerti ir į viduramžiškų potyrių sūkurį – išbandyti rankos taiklumą mėtant ietį ar šaudant iš lanko, susipažinti su kitais ano meto gyvenimo ypatumais.
Šv. Mato bažnyčios apžvalgos aikštelė – čia galima aplankyti įspūdingą Šv. apaštalo evangelisto Mato bažnyčią ir iš aukštai pasidairyti į miestą ir jo apylinkes. Tai – aukščiausia Lietuvoje bažnyčia, bokštų aukštis – net 79 m. Kol įveiksite 186 laiptelius iki apžvalgos aikštelės, galėsite pasidairyti po įspūdingas bokšto vidaus erdves, pasigrožėti didžiuliais nepaprastų formų langais. Pakeliui – ant sienų iškabintos informacinės lentos, kuriose aprašyta ir pavaizduota bažnyčios ir bokštų istorija. Jei lipdami norėsite pailsėti, galėsite prisėsti ant tarpinėse aikštelėse įrengtų suoliukų.
Angelų muziejus. Idėja gimė vienai moteriai, kuri per interviu buvo užsiminusi, kad norėtų įkurti angelų muziejų, o žmonės palaikydami jos idėją eksponatus ėmė dovanoti iš visos Lietuvos, taip jos muziejus ir pradėjo savo veiklą. Dabar čia apsilankę išvysite tiek senąjį liaudies meną, tiek šiuolaikinius menininkų kūrinius. Muziejui angelus dovanoja menininkai, pavieniai asmenys ir organizacijos bei užsienio šalių ambasados. Kitoje Anykščių sakralinio meno centro ekspozicijoje susipažinsite su vertingais bažnytinio meno kūriniais. Jos pagrindą sudaro Anykščių parapijai palikta monsinjoro Alberto Talačkos sukaupta asmeninė dailės kūrinių kolekcija, biblioteka ir archyvas.
Arklio muziejus – vienintelis toks muziejus Baltijos šalyse. O įkurti tokią vietą 1978 m. sugalvojo ir įgyvendino agronomas Petras Vasinauskas. Likus trejiems metams iki muziejaus įkūrimo Niūronyse, Anykščių rajone, iniciatyvus mokslininkas surengė originalią, analogų iki šių dienų neturinčią akciją – arkliniu kinkiniu Lietuvos keliais per kiek daugiau nei mėnesį nukeliavo daugiau kaip 1500 km. Pasklidus žiniai po Lietuvą apie muziejaus steigimą, visos šalies ūkininkai į Niūronis vežė nebereikalingą su arkliais susijusį inventorių – balnus, vežimus, vežėčias, lineikas, žemei dirbti skirtus padargus, traukiamus arklių. Čia buvo atvežta netgi gyvų arklių, kurie ganėsi šalia muziejaus esančiose pievose ir stebino lankytojus. Šiuo metu muziejuje vyksta aktyvi veikla – pristatoma gausi ekspozicija, vykdomi edukaciniai užsiėmimai, galima pajodinėti. Čia dirba kalvis, kepama šviežia duona, audžiami tradiciniai drabužiai, medį prakalbina talentingi meistrai.
Bijeikių apžvalgos bokštas – tai vieta iš kur atsiveria nepaprastas vaizdas į Anykščių regioninį parką. Iš bokšto galėsite įžiūrėti ir už 7,7 km esančias Storių kalvas, ir už 1,3 km stūksantį Burbiškio mišką, Bijeikių piliakalnį ir, žinoma, Dusyno bei legendomis apipintą Rubikių ežerą. Iš bokšto 20 km spinduliu matomi Anykščių regioninio parko vaizdai. Kai jau baigsite skaičiuoti laiptelius ir užkopsite į patį viršų, galėsite grožėtis nepakartojamais šio Aukštaitijos krašto gamtos vaizdais. O giedrą dieną turėtumėte įžiūrėti net trijų bažnyčių – Debeikių, Leliūnų ir Alantos – bokštus.
Kalitos kalnas - tai puiki vieta patirti šį tą naujo, pasikrauti energijos ir gerai praleisti laiką. Šis kalnas mena ir istorinius laikus – bylojama, kad jo papėdėje kadaise stovėjo bajoro Nykščio, nuo kurio kildinamas Anykščių miesto vardas, dvaras. Šiltuoju metų laiku ant kalno veikia Vasaros rogučių trasa, kurią išbandyti neatsispirs nei vienas čia atvykęs. Norėsis važiuoti dar ir dar, nes 500 m trasa pilna netikėtumų – yra 5 posūkiai, tramplinas ir kilpa. Lėkdamos nuo kalno rogutės išvysto net 40 km/h greitį, tad neišdildomi įspūdžiai garantuoti! Kalitos kalną ypač pamėgę slidinėtojai. Žiemą paruošiamos 4 skirtingo sudėtingumo trasos.
Laimės žiburys ant Liudiškių kalvos. Rašytojui J.Biliūnui atminti čia ant Liudiškių kalvos 1958 m. buvo pastatytas 14 metrų aukščio monumentas simboliniu pavadinimu „Laimės žiburys“, tokį pat pavadinimą turėjusi ir J. Biliūno stebuklinė pasaka. Rašoma, kad ant kalno viršūnės švyti stebuklingas žiburys – tas, kuris užlips ant to kalno ir žiburį pasieks, visus žmones padarys laimingus, o pats pavirs akmeniu. Tuo, kad ši kalva stebuklinga ir čia galima pasisemti laimės tiki ne tik vietiniai anykštėnai, tačiau ir čia atvykstantys svečiai iš visos Lietuvos. Tiesa, trokštant, kad noras išsipildytų reiktų jį sugalvoti lipant stačiais 86 pakopų laiptais Laimės žiburio link, su niekuo nesikalbėti. Taip pat galima sugalvoti norą užlipus ir tylint apeiti ovalia atbraila aplink paminklą. Tačiau svarbiausia – šiukštu apie sugalvotą norą negalima niekam prasitarti.
Ir žinoma edukacinės – degustacinės programos, kurių šiame krašte gausu. Jos leidžia susipažinti su krašto kultūra, tradicijomis, maisto ruošimo būdais.
Įvairiausios programos:
“Sūris senovėje ir dabar” - Išbandysite visus sūrio gaminimo žingsnius nuo šviežio pieno iki sūrio slėgimo ir pateikimo ant stalo. Darbą „pagardinsime“ įdomiu pasakojimu apie mūsų senolių sūrio gaminimo papročius.
“Bulvių valgių ruošimas” - sočiai papietausite ir atrasite tikrą bulvinių patiekalų įvairovę. Išmoksite gardinti bulves tradicinėmis, bet nepelnytai pamirštomis žolelėmis ir sužinosite įdomių dalykų apie aukštaičių valgymo tradicijas.
“Mėsos ruošimas – tikro vyro pareiga” - Vyrai, leiskite savo moterims pailsėti ir čiupkite peilius! Laikas ruošti mėsą. Išmoksit ją gaminti ne vien senoviniu būdu. Išmoksite paruošt kiaulieną, jautieną, žvėrieną, ėrieną. Marinuosite, rūkysite, kepsite ant žarijų ir krosnyje.
“Arbatos kelias Anykščiuose” – Šios degustacijos metu sužinosite apie arbatų ir vaistažolių naudą organizmui, arbatos bus ruošiamos iš tautinio paveldo vaistažolių, galėsite paragauti lietuviškos kavos iš kiaulpienių šaknų, morkų, gilių, gudobelės sėklyčių.
“Vorūta” vyno degustacija - Tai Lietuvos tautinio paveldo ir Europos kulinarinio paveldo tinklo sertifikuotas produktas, pradėtas gaminti praėjusio amžiaus trečiajame dešimtmetyje. Esate kviečiami iš arčiau susipažinti su įdomia šių gamyklų istorija ir produkcija: išgirsite pasakojimų apie garsiausių čia gaminamų gėrimų kilmę, pamatysite visą jų gaminimo procesą ir turėsite progą paragauti populiariausių produktų.
Ar jau laukiate kada vėl galėsime laisvai keliauti? Pajausti? Paliesti? Pauostyti? Paragauti?
Mes taip! Todėl ieškome, kuo galėtume Jus nudžiuginti, suintriguoti ir pavaišinti kitais metais. Turime tiek idėjų Jūsų pramogoms. Nustebinsime ir žygiais pažintiniais takais, ir garsių lietuvos žmonių istoriniu palikimu ir neragautais arba užmirštais Lietuvos skoniais. Ruošiame tiek vienos dienos, tiek kelionių su nakvyne. Išduosiu paslaptį. Kitais metais keliausime į Anykščius su nauja programa!!! Plauksime plaustu ežere, galėsime pasiklausyti ežero istorijos, o kad kelionė neprailgtų degustuoti vyną plaukimo metu, o kur dar galimybė stebėti žvaigždes būnant Anykščiuose. Sekite mūsų puslapį ir sužinokite pirmieji visas mūsų ateinančių metų naujienas, beje maloniai lauksime ir Jūsų laiškų bei žinučių su pasiūlymais, kokie objektai ar kelionės Jus domina, kokie miestai? Galbūt norisi konkrečia tema pakeliauti, o gal žinai puikių lankytinų objektų ar edukacinių užsiėmimų? Būtinai mums parašyk, kiekvienas turistas mums svarbus!!! O galbūt su mumis keliavai ir tau patiko? Lauksime tavo atsiliepimo apie mus facebook puslapyje. Visų Jūsų pasiilgome ir, iki “susikeliavimo”.