- Paskelbta 2020 m. balandžio 11 d.
- Kategorija Mano kelionės
- Ingrida Pociutė
Kelionė į Tenerifę. Guančai
Išgirdus Tenerifės pavadinimą, pirmiausiai daugeliui iškyla tingių ir išlepusių turistų, besimėgaujančių maloniai šiltu oru, jūros gėrybėmis, šviežiais egotiškais vaisiais vaizdinys. Tačiau Tenerifė yra sala, vis dar sauganti daugybę paslapčių, kurias stengiasi atskleisti įvairių šalių mokslininkai.
Šiandien norėčiau Jums papasakoti apie seniausius salos gyventojus guančus.
Tenerifė yra viena iš Kanarų salų, kurios priklauso Ispanijai. Pirmieji šių salų gyventojai buvo guančai. Šis pavadinimas nėra labai pačiai žinomas, kadangi tik palyginus visai neseniai mokslininkai ėmėsi tyrinėti šią salų gyventojų grupę. Ilgą laiką Kanarų salų užkariautojai ispanai slėpė informaciją apie pirmuosius gyventojus, turėdami savų politinių tikslų.
Todėl tuo įdomesnė ir labiau intriguojanti yra mus pasiekianti informacija apie pirmuosius paslaptinguosius salų gyventojus. Taigi, kas tie guančai? Ką mes apie juos žinome ir ko dar nežinome?
Guančus dažnai vadina baltaisiais aborigenais, čiabuviais. 15 amžiuje Tenerifės salą užkariavo ispanai. Ir ką gi jie čia aptiko? Sala buvo apgyvendinta aukštaūgiais tiems laikams žmonėmis, jų ūgis buvo apie 180 -185 cm, palyginus su gana žemo ūgio ispanais ( apie 160 cm ), jie atrodė nepaprastai aukšti. Europietiškų veido bruožų, kai kurie tamsiais plaukais, bet nemažai ir šviesiaplaukių, netgi blondinų. Stebino jų ypatingai proporcingi ir gerai sudėti kūnai, labai dažnai mėlynos akys. Gyveno gentimis, meldėsi gamtos jėgoms, ypač griežtai būdavo baudžiama kraujomaiša. Gentys stengdavosi savo genties jaunuolius apvesdinti su kitų genčių atstovėmis.
Ispanams nepavyko iš karto užkariauti guančų. Vyko nuožmios kovos, ispanai patyrė ir keletą pralaimėjimų, tačiau galiausiai guančams teko pripažinti jų valdžią. Kas nutiko su guančais, kol kas nėra daug žinių, bet, greičiausiai, jie tapo vergais ar buvo išžudyti.
Iki šiol spėliojama, kaip guančai atsirado Kanarų salose, kadangi jie neturėjo jokių laivybos įgūdžių. Dėl to kai kurie tyrėjai bandė guančus priskirti dingusios Atlantidos išsigelbėjusiems gyventojams.
Šiuolaikinis genetikos mokslas randa daugiausiai panašumų tarp guančų ir berberų – Šiaurės Afrikos gyventojų genų, tačiau galutinai tai nepatvirtinta ir iki šiol logiško paaiškinimo, kaip jie ten pateko, nėra.
Guančai stebina ir savo kontrastais. Jie gyveno primityvioje akmens amžiaus bendruomenėje, tačiau.....
Guančai statė piramides, panašias, kaip Peru, nemažai jų išliko iki mūsų dienų, pasižymėjo puikiomis medicininėmis žiniomis – balzamavo mirusiuosius, mokslininkai randa iki šiol puikiai išsilaikiusių mumijų. Naudojo trepanaciją. Tai reiškia, jog sugebėjo pragręžti skylutes žmogaus kaukolėje, gydydami tam tikras liga. Tam reikėjo ypač gerų medicininių žinių.
Šiuo metu Ispanijos valdžios požiūris į guančus yra pasikeitęs. Vykdomi moksliniai tyrinėjimai, atidarytas Guančų muziejus, Kandeliarijos miestelyje, Tenerifėje yra aikštė su išraiškingomis Guančų vadų skulptūromis.
Guančai – tai vis dar neatskleista Kanarų salų paslaptis....
Tenerifė žymi ir ypatinga bei kontrastinga gamta, nacionalinais parkais. Bet apie juos – sekančiuose prisiminimuose iš kelionių.
O čia daina apie Guančius