- Paskelbta 2020 m. gegužės 04 d.
- Kategorija Mano kelionės
- Ingrida Pociutė
Keliaukime į Plungę ir pamatykime 10 įdomybių apie Plungę ir Plungės rajoną.
Tikriausiai visi labai gerai žinote, kad Plungės mieste buvo įsikūrę Kunigaikščiai Oginskiai ir jų išlikusi dvaro sodyba dar ir dabar džiugina miestiečių ir atvykstančių akis. Žinoma yra ir labai daug kitų faktų, kurie apie Plungės miestą ir rajoną nėra labai gerai žinomi. Kviečiame paskaityti ir sužinoti!
- Ar žinote, kad 1889 m. į Plungę atvyko ir muzikos mokykloje mokėsi Mikalojus Konstantinas Čiurlionis? Čiurlionis Plungėje praleido net 4 metus. M. Oginskio dvare įsteigtoje mokykloje mokėsi groti įvairiais instrumentais, giedojo chore. Į Plungę M. K. Čiurlionis po to dar ne kartą buvo sugrįžęs. Ilgesniam laikui jį čia atvedė meilė iš Plungės apylinkių (Kulių) kilusiai Sofijai Kymantaitei. Sofijos dėdė Vincentas Jarulaitis buvo Plungės klebonas. Pas jį Sofija dažnai lankydavosi. 1909 m., kai Sofija ir Mykolas Konstantinas Čiurlioniai jau buvo vedę, jiems klebonas porai mėnesių buvo užleidęs savo svetainę. 2018 m. rudenį Plungės parke pastatytas paminklas M. K. Čiurlionio atminimui.
- Ar žinote, kad Plungės rajone yra miestelis, kuris kartais įvardijamas, kaip mažoji Jeruzalė? Tai Žemaičių Kalvarija. Žemaičių Kalvarijoje stovi 19 Kryžiaus kelio koplyčių. Per jas veda 7 kilometrų ilgio tikintiesiems skirtas kelias. Koplyčios atkartoja Jėzaus kančią nešant kryžių. Šiuo keliu vaikščiodami tikintieji paprastai meldžiasi ir gieda specialias Žemaičių Kalvarijos kalnų giesmes. Žemaičių Kalvarijos miestelio kalvotumas simboliškai turėjo priminti kalvotą Jeruzalės peizažą – Jurgis Tiškevičius Žemaičių Kalvarijos miestelį iš pradžių netgi pavadinti norėjo Naująja Jeruzale, tačiau šis vietovardis neprigijo.
- Ar žinote, kad 1898 - 1901 m. Kulių Šv. vyskupo Stanislovo bažnyčioje vikaru buvo kun. Juozas Tumas -Vaižgantas, rašytojas, redaktorius, draudžiamos lietuviškos spaudos platintojas? Kulių Šv. vyskupo Stanislovo bažnyčia baigta statyti 1900 metais. Netoliese dar stovi raudonų plytų dviaukštis namas – buvusi klebonija, kurioje gyveno ir draudžiamų lietuviškų knygų slėptuvę buvo įrengęs vikaras J. Tumas - Vaižgantas.
- Ar žinote, kad Plateliuose esančioje XIX a. II p. istorizmo laikotarpio arklidėje yra įsikūrusi pirmoji Užgavėnių ekspozicija Lietuvoje? Šioje ekspozicijoje pristatoma garsi Žemaitijoje tradicinė šventė Užgavėnių šventė, daugiau negu 250 įvairių Užgavėnių „lėčynų“ kaukių.
- Ar žinote, kad bevaikščiodami po Plungės parką galite pasijusti tarsi Italijoje? Plungės parke stovi 1846 m. grafo Zubovo žmonos Aleksandros atminimui statyta pilaitė – laikrodinė. Raudonų plytų pilaitė yra labai panaši į Florencijoje esančius Palazzo Vecchio rūmus.
- Ar žinote, kad keliaujant aplink Platelių ežerą galite pamatyti Rio de Žaneiro Kristaus Atpirkėjo ir JAV Laivės statulas? . Norint pamatyti šias skulptūras reikėtų užsukti į privačių poilsio namų "Šienainis" kiemelį. Kiemelyje miškų apsuptyje išvysite 2 medines mini skulptūras: Rio de Žaneiro Kristaus Atpirkėjo ir JAV Laisvės statulos. Šios skulptūros šiame kiemelyje stovi jau daugybę metų, todėl niekas negali įvardinti, kas jų autorius.
- Ar žinote, kad šalia Platelių miestelio, Plungės r. yra įkurtas Litvakų atminimo sodas? Čia Lietuvos kontūrą žymi visus metus žaliuojantys krūmai, o tose vietose, kuriose 1941 – 1944 metais buvo sunaikintos žydų bendruomenės „dygsta“ tautodailininko A. Platakio iš metalo kaltos obelys. Obuoliai medžiuose įamžina bendruomenėse gyvenusias šeimas. Litvakų atminimo sode Karelijos granito stulpeliai statomi tose vietose, kuriose gimė visame pasaulyje garsūs litvakai.
- Ar žinote, kad Žemaitijos nacionaliniame parke esančią Plokštinės požeminę raketų bazę (dabar Šaltojo karo ekspozicija) statė apie 10 000 kareivių.? Kareiviai keturias, vienodo 30 m. gylio šachtas iškasė kastuvais.
- Ar žinote, kad Plungės rajone, Likšų kaime yra įkurtas Energetinių labirintų ir geometrinių figūrų parkas? Šiame parke rasite keturis labirintus, tris kupolus, merkabą ir ant žemės sukurtą mandalą.
- Ar žinote, kad Plungės rajone, Platelių miestelio parke auga storiausias Lietuvoje uosis, vadinamas Raganos uosiu? Raganos uosis yra valstybės saugomas botaninis gamtos paveldo objektas. Medis stovi Platelių dvaro parke, Žemaitijos nacionalinio parko teritorijoje. Paprastojo uosio rūšiai priskiriamo medžio kamienas apima 730 cm, aukštis – 32 m, jam daugiau kaip 200 metų. Gamtos paminklu Raganos uosis paskelbtas 1960 m.
Paminklas M.K. Čiurlioniui
Žemaičių Kalvarija (akimirka iš atlaidų)
Buvusios kelbonijos pastatas
Užgavėnių kaukių ekspozicija Plateliuose
Laikrodinė - oranžerija Plungės parke
Laisvės statula ir Kristus atpirkėjas
Litvakų atminimo sodas
Šaltojo karo ekspozicija
Labirintų parkas
Raganos uosis
Straipsnio autorė: Plungės rajono turizmo informacijos centro direktorė Sandra Kasmauskienė.