4 etnografiniai Latvijos regionai: ką aplankyti kiekviename?
Latviją sudaro keturi regionai: Kuržemė, Vidžemė, Latgala ir Žiemgala. Prieš suvienijant juos į vieną Latviją 1918 m., jie turėjo atskirą istoriją. Tai leido jiems įgyti savitus kultūrinius bruožus. Tad ką verta aplankyti kiekviename iš jų, keliaujant po Latviją?
Kuržemė: uostai, paplūdimiai ir karybos paminklai
Kuržemė (latv. Kurzeme) apima visą vakarinę šalies pakrantę. Ji retai apgyvendinta. Joje daugumą sudaro etniniai latviai, daugiausia liuteronai. Regiono kalvotus tuščius paplūdimius jungia du uostamiesčiai: Liepoja ir Ventspilis. Jų didingi pastatai primena praeities svarbą. XVII a. Kuršo kunigaikščiai iš šių miestų siuntė kolonistus į Ameriką. Tam jie naudojo laivyną. Jis sudarė 1/3 legendinės Ispanijos armados. Po 200 metų, kai senuosius uostus atgaivino geležinkeliai, iš Liepojos į Niujorką plaukė tiesioginis garlaivių maršrutas.
Uostai tebėra labai svarbūs. Kuržemė taip pat išnaudojo savo pajūrį turistams pritraukti. Apie tai primena ir gera šiuolaikinė turizmo infrastruktūra, ir ištisi XIX a. medinių vilų rajonai, pastatyti tuometiniam elitui. Kuršo gilumoje yra daug gražių miestelių: Kuldyga, Talsi ir Kandava. Daugelį gražių pastatų pastatė vokiečiai. Jie iki XX a. buvo vietiniai ponai ir daugumoje miestų bei miestelių sudarė 15-50 % gyventojų.
XIX a. Kuržemė buvo vakarinė buvusios milžiniškos Rusijos imperijos žemė, todėl natūraliai tapo kariniu forpostu, o dabar – puikia vieta karybos mėgėjams tyrinėti. Liepojoje įsikūręs ištisas „karinis miestas“ Karosta, kuriame kadaise buvo dislokuotas imperijos karinis laivynas. Sovietai taip pat paliko savo griūvančius įrenginius, pavyzdžiui, Skrundos-2 karinį miestelį (dabar apleistas).
Laimei, per Antrąjį pasaulinį karą Kuržemė buvo išgelbėta nuo sovietų sunaikinimo. Nacistinė Vokietija laikė Kurliandiją tol, kol jos vadovai pasidavė. Tai reiškia, kad sovietų vėliava jau plevėsavo virš Berlyno, tačiau vokiečių kariai vis dar saugojo Liepoją ir Ventspilį. Todėl Kurliandijos miestai ir miesteliai išliko tokie pat kaip prieš karą – su gražiais mūriniais pastatais ir įmantriais mediniais kontraforsais. Išsaugoti išvaizdą padėjo ir tai, kad pokario metais nebuvo augimo: Kurliandijoje šiandien gyvena tiek pat gyventojų, kiek ir prieš Antrąjį pasaulinį karą, todėl modernių statybų buvo nedaug. Miestus ir miestelius supa nepaliesta gamta - puikus pavyzdys yra šiauriausiame Kurlando pakraštyje esanti Liv pakrantė.
Vidžemė: didžiausias regionas ir šalies širdis
Vidžemė (šiaurės rytų Latvija) yra šalies širdis: didžiausias ir etniškai latviškiausias (~85 %) regionas. Čia latviai pirmą kartą iš kaimų persikėlė į miestus ir įtvirtino savo kultūrą. Nors Vidžemė taip pat buvo pirmasis latvių kraštas, užkariautas rusų (tai įvyko 1721 m.), ji toli gražu nebuvo labiausiai nukentėjusi. Valmiera laikoma Vidžemės sostine, tačiau tai nėra pagrindinis regiono lankytinas objektas.
Gaujos upė (ilgiausia, kuri prasideda ir baigiasi Latvijoje) bei ją supantis nacionalinis parkas turbūt yra pirmas vaizdas, kurį daugelis prisimintų apie Vidžemę. Šios vietovės žemumos, smiltainio urvai ir miškais apaugusios kalvos yra geras tipiškos Latvijos gamtos vaizdas. Kelios pilys ant kalvų primena apie Latvijos, kaip kryžiaus žygių prieš pagonis avangardo, vaidmenį. Vidžemė buvo stambaus Livonijos riterių ordino, valdžiusio didžiules teritorijas dabartinėse Baltijos šalyse, epicentras.
Pagrindinė Livonijos ordino pilis tebestovi Cėsyje. Jis taip pat yra Hanzos miestas, vis dar išlaikęs viduramžių tinklą. Siguldos apylinkėse yra dar 3 pilys. Abi jos lengvai pasiekiamos iš Rygos (50-100 km) ir tapo populiariomis šimtatūkstantinių Rygos gyventojų vasaros poilsio vietomis. Už jų Vidžemė yra ramesnė, o atstumai didesni, nedideli miesteliai (nė vienas nėra didesnis nei 30 000 gyventojų) vienas nuo kito atskirti didžiuliais lygumų ir miškų plotais. Vis dėlto šiose žemėse yra keletas perlų:
- masyvios pilis, primenančios XIX a. dvarų rūmus (pvz., Cesvainė);
- paskutinis Latvijos siaurasis geležinkelis (Gulbenės apylinkės);
- senosios bažnyčios.
Dauguvos slėnis yra labiausiai urbanizuota vietovė, nes upė šimtmečius tarnavo kaip prekybos arterija, tapusi miestų centru. Dabar, sutramdyta 3 hidroelektrinių, Dauguva iš dalies prarado pirminį patrauklumą. Tačiau dėl aplink esančio vandens telkinio Koknesės pilis tapo dar romantiškesnė. Krustpilio miestelis tebėra ten, kur Dauguva nėra dirbtinai išplatinta.
Nors Ryga (sostinė) ir Jūrmala (didžiausias šalies kurortas) istoriškai yra Vidžemės dalis, dabar jos faktiškai priklauso visai Latvijai ir paprastai nelaikomos Vidžemės dalimi.
Latgala: kultūrų įvairovė ir religiniai objektai
Latgala (Rytų Latvija) – mažiausiai latviškas šalies regionas. Šimtmečius trukęs tiesioginis svetimšalių (rusų ir lenkų) valdymas lėmė didelę etninių bei religinių bendruomenių įvairovę. Visoje Latvijoje miestai yra daugiataučiai. Tačiau vien Latgaloje yra ir kaimų, kuriuose daugumą sudaro tautinės mažumos. Net Latgalos latviai skiriasi nuo visų kitų regionų latvių – jie kalba unikalia latgalių tarme, kurią kai kas laiko visai atskira kalba.
Be to, skirtingai nei likusioje Latvijos dalyje, Latgaloje daugumą sudaro Romos katalikai, nes ji buvo paveikta lenkiškos ir lietuviškos minties. Latgaloje yra Agluona (pagrindinė katalikų piligrimystės vieta Latvijoje), taip pat daugybė senų baroko bažnyčių, kurias finansavo Lenkijos ir Lietuvos didikai. Vis dėlto religine prasme regionas yra labai nevienalytis – daugelyje miestelių yra ne viena didelė, o bent kelios mažos senos bažnyčios. Be liuteronų ir katalikų, čia yra stačiatikių ir senosios tikybos bažnyčių, skirtų rusų bendruomenei.
Daugpilis (100 000 gyventojų) yra didžiausias Latgalos miestas. Daugiausia rusakalbių gyvenamas miestas garsėja savo kariniu paveldu, kuriame išlikusi visa gana geros būklės XIX a. tvirtovė. Rezeknė (30 000 gyventojų) laikoma Latgalos sostine, tačiau ją labai pakeitė Antrasis pasaulinis karas. Didesnio susidomėjimo sulaukia kai kurie nedideli miesteliai su šlovingomis barokinėmis bažnyčiomis ir rūmais (kadaise finansuotais vietos didikų). Vienas iš tokių pavyzdžių – Krāslava.
Ne mažiau vaizdinga ir Latgalos ežerų virtinė. Didžiausias iš jų – Lubanas, o didžiausią tūrį turi Rāzna, kuris saugomas kaip nacionalinis parkas. Ežerų kaimuose įrengtos turistinės stovyklos ir viešbučiai.
Žiemgala: gražiausios pilys ir rūmai
XVI-XVIII a. Žiemgala buvo Kuršo kunigaikštystės ir Semigalijos, nedidelės, bet turtingos valstybėlės, dalyvavusios Amerikos kolonizacijoje, centras. Dėl to ji gali pasigirti daugybe pilių ir rūmų. Garsiausi iš jų (ir visų Baltijos šalių rūmų) yra Rundalės rūmai bei jų parkas. Jelgavoje (didžiausiame regiono mieste) yra dar vieni didžiuliai rūmai su kunigaikščių kriptomis. Tačiau ten esantis interjeras yra sunaikintas.
Kuršo ir Žiemgalos kunigaikščiai buvo etniniai vokiečiai, todėl daug kas, kas išlikę šio regiono miestuose, turi būdingą vokišką atspalvį. Vokiečių dvarų būta ir už pagrindinių miestų ribų. Gražiausia tokių pastatų virtinė stovi Vakarų Žiemgaloje. Iš pradžių vokiečiai atvyko kaip kryžiuočiai, kurie christianizavo latvių tautą. Kryžiuočių pilies liekanų yra netoli Bauskės, kuri yra žavus nedidelis miestelis.
Nors Žiemgaloje išliko stipri latvių dauguma, kai kuriose vietovėse gyvena nemažai etninių mažumų. Jekabpilis su senaisiais 7 skirtingų tikėjimų maldos namai yra tradiciškai daugiatautis ir daugiareliginis Latvijos miestas.
Pietinėje Žiemgalos dalyje gyvena daug lietuvių, o netoli Rygos esančiose vietovėse daug rusakalbių. Tas Rygos užmiestis neseniai buvo faktiškai paverstas priemiesčiu. Dabar ten galima užsukti į tokias vietas kaip „Cinevilla“, Rygos kino studijos užkulisius. Ji taip pat tvirtai įtraukta į Latvijos turistų lankomų vietų sąrašą.