Birštonas: lankytinos vietos, dviračių takai ir renginiai
Birštonas – vienas seniausių Lietuvos kurortų, kurio istorija siekia viduramžius. Daug iššūkių patyrusi vietovė ėmė atgimti tik XIX a. viduryje, kai mineraliniai vandenys pradėti naudoti gydymui. Ne tik unikalūs gamtos ištekliai, bet ir išskirtinis vietovės kraštovaizdis visada traukė poilsiautojus aplankyti Birštoną ir jo apylinkes. Tad ką būtina pamatyti šiame mieste?
Lankytinos vietos: ką pamatyti Birštone?
Birštono apžvalgos bokštas
Bokšto al. 25
Šio bokšto – aukščiausio Lietuvoje – aukštis siekia net 55 m! Bokštas stūkso ant Škėvonių gūbrio, beveik neurbanizuotoje vietovėje. Anksčiau Nemuno kilpas apžvelgti buvo galima tik iš paukščio skrydžio, tačiau Birštono apžvalgos bokštas suteikia galimybę kiekvienam pasigerėti kraštovaizdžiu – tereikia nepatingėti užlipti į apžvalgos aikštelę, esančią 45 m aukštyje. Pietrytinėje bokšto dalyje driekiasi atviri laukai ir miškas, matyti Nemuno slėnis bei miesto panorama.
Šio bokšto stilius yra unikalus. Jis sukurtas iš metalo konstrukcijų, kurių apdailai panaudotos maumedžio plokštės. Palikti trikampio formos langai simbolizuoja drožinėto medžio raštus ir primena medines pilis bei koplyčias.
Bokšto viršuje įmontuotos 6 poilsio vietos, o priešais jį įrengta poilsio aikštelė ir stendas, kuriame pateikta įdomi informacija apie Nemuno kilpų regioninį parką. Už poros šimtų metrų nuo bokšto yra automobilių stovėjimo aikštelė.
Vytauto kalnas
Vytauto parkas
Užkopę 40 m aukščio laiptais, galėsite pailsėti aikštelėje, nuo kurios atsiveria įstabi Birštono miesto ir Nemuno panorama. Vytauto kalnas – vienas iš garsiausių bei aukščiausių piliakalnių Lietuvoje. Ant jo anksčiau stūksojo medinė pilis, saugojusi Trakų kunigaikštystę nuo kryžiuočių antpuolių. Pasak legendos, anuomet kalvos viduje buvo paslėpta kariuomenė, pasiruošusi ginti kunigaikštį.
XV a. pr. pastatas tapo Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytauto medžioklės pilimi. Čia nuolat lankydavosi garbingi Lietuvos ir užsienio didikai. XV a. II-oje pusėje čia nuo maro epidemijos slėpėsi Lietuvos didysis kunigaikštis ir Lenkijos karalius Kazimieras Jogailaitis. Tačiau po Žalgirio mūšio, kuriame buvo sumušti kryžiuočiai, pilis prarado gynybinę reikšmę ir sunyko.
Birštonui tapus kurortu, piliakalnis virto įsimylėjėlių pamėgtu tašku. Tačiau ne viskas rožėm klota - įtariama, kad tarpukariu ant piliakalnio vienas dvasininkas pakorė merginą, nors jo kaltė teisme taip ir nebuvo įrodyta. Apie šią istoriją sukurtas filmas „Devyni nuopolio ratai“ (1984).
Patogiausia ant Vytauto kalno yra nuvykti automobiliu, kurį galima palikti B. Sruogos gatvėje esančioje automobilių stovėjimo aikštelėje, arba viešuoju transportu. Vienintelis kelias į kalną yra laiptais.
Kurhauzas
B. Sruogos g. 2
Žodis kùrhauz yra kilęs iš vokiečių kalbos. Jis reiškia poilsio namų koncertų ir šokių salę su bufetu. Šis Birštono statinys yra įtrauktas į architektūros paveldo objektų sąrašą, kaip vienas iš nedaugelio išlikusių tokio tipo pastatų mūsų šalyje.
Kurhauzas Birštone stovėjo jau 1855 m., o pirmieji koncertai įvyko praėjus penkeriems metams nuo įkūrimo: čia koncertavo įžymieji smuikininkas Liudvikas Paradinskis ir gitaristas Stanislovas Ščepanovskis. Kiek vėliau šioje vietoje pasirodė garsus pianistas Ignotas Jonas Paderevskis.
Tarpukariu kurhauzas buvo iš esmės rekonstruotas, įrengta lauko terasa su staliukais po skėčiais. Birštono kurorto direktoriaus nurodymu kurhauze buvo atidaryta viena iš pirmųjų šalyje dietinio maitinimo įstaigų. Antrojo pasaulinio karo metais pastatas nukentėjo nuo gaisro – sudegė kurhauzo vidus. Po karo statinys buvo rekonstruotas ir įgavo šiandienines formas. Dabar kurhauze vyksta koncertai, konferencijos, meno parodos.
Mineralinio vandens garinimo bokštas „Druskupis“
Algirdo g. 21
Mineralinio vandens garinimo bokštas „Druskupis“ - vienintelis toks visoje šalyje. Čia galite užuosti jūrą ir sustiprinti sveikatą. Mineralinio vandens garinimo bokštas siūlo sveiką „jūrinio efekto“ orą. Jis itin naudingas kvėpavimo ligų profilaktikai ir odai – ji pasidaro skaistesnė. Centriniame parke įrengtame paviljone sienomis teka mineralinis vanduo: jo poveikis jaučiamas ne tik bokšto viduje, bet ir 50–80 m spinduliu aplink. Mineralinis vanduo į bokštą tiekiamas iš gręžinio „Rūta“.
Mineralinio vandens paviljonas „Birutės vila“
B. Sruogos g. 1A
Nemokamai galite užsukti į „Birutės vilą“: prigulkite, atsipalaiduokite, įkvėpkite mineralinio vandens prisotinto oro, pasimėgaukite vaistažolių arbata. Viloje slūgso mineralinio vandens baseinas, įrengta fontanas ir vandens garinimo siena. Paviljonas yra uždaras, todėl lankytis jame galima bet kuriuo metų laiku.
Kneipo sodas
Birutės g. 16
Birštone itin populiari yra nemokama Kneipo terapija. Miesto centre, netoli Kurhauzo, įsikūręs Kneipo sodas. Kneipas – tai XIX a. vokiečių dvasininkas, kuris parengė ypatingą sveikatinimo filosofiją. Joje teigiama, kad vanduo gydo viską, o geriau nei gydymas yra profilaktika. Tad, kai lauke šilta, lankytojai Kneipo sode nusiauna batus ir basomis vaikštinėja per smėlį, žolę, pušų kankorėžius, atgaivina pėdas mineralinio vandens baseine, o rankas – specialiame fontane.
Rogučių trasa
N. Silvanavičiaus g. 4
Birštone yra ilgiausia šalyje, 600 m ilgio, moderni ir automatizuota rogučių trasa. Leidžiantis rogutėmis galima pasiekti net 40 km/h greitį, o jį nustatyti galite patys. Sunkiausias iššūkis laukia 10 m aukštyje, posūkių žiede. Rogutės yra dvivietės ir saugios, todėl pramogauti gali ir tėveliai su vaikais!
Geltonoji biuvetė
B. Sruogos g. 3
Būtinai apsilankykite „Tulpės“ sanatorijai priklausančioje Geltonojoje biuvetėje, kur nemokamai galėsite atsigerti sveiko mineralinio vandens. Terminas „biuvetė“ kilęs iš prancūzų kalbos ir reiškia statinį, iš kurio trykšta mineralinis vanduo. O šios biuvetės istorija tokia: XIX a. II-ojoje pusėje atrastas šaltinis, kurį kurorto savininkas pavadino „Viktorija“ savo dukros garbei. Vėliau šaltinis pervadintas „Vytautu“, o nuo 1928 m. versmę žymėjo banginio skulptūra, kurią paskui paskandino patvinęs Nemunas. 1960 m. atrastas šaltinis, sudėtimi ir skoniu be galo panašus į aną istorinį. Dabar jo vanduo tiekiamas tik į Geltonąją biuvetę.
Radijo bangomis valdomų visureigių parkas „4x4 Parkas“
Nemuno g. 12
Medicinos studentas Lukas Kemežys Birštonė įkūrė vienintelį šalyje radijo bangomis valdomų visureigių parką „4x4 Parkas“. Tai - ant žemės ir 1-2 m aukštyje įrengta lenktynių bei kliūčių trasa, sukurta radijo bangomis valdomiems modeliams. Jūsų tikslas – ne kuo greičiau pravažiuoti trasą, o ją įveikti, nenukritus nuo kelio. Jei Jūsų valdomas visureigis pravažiuos tam tikrą maršruto atkarpą nenukritęs, gausite prizą!
Centrinis miesto parkas
Poilsio tak.
Centrinis miesto parkas tiks ir norintiems ramybės, ir ieškantiems aktyvumo. 2020 m. parkui suteiktas vieno žymiausių Lietuvos kurortologų dr. Vytauto Jurgio Meškos vardas. Teritorijoje yra mini golfo takeliai, lauko treniruokliai, skulptūros, dviračių ir poilsio takai. Pavyzdžiui, „Skulptūrų taką“ supa garsių lietuvių menininkų skulptūros, o pažintinis „Nemuno kilpų“ takas tiksliai atkartoja Nemuno vingius. Čia galima išsinuomoti riedučius, riedlentes, pašaudyti iš lanko ar arbaleto, o šalia yra Vasaros estrada, kurioje organizuojami įvairūs renginiai.
Birštonas: dviračių takai
Žvėrinčiaus miško takas
Pušyno g. 4
Asfaltuoto Žvėrinčiaus, dar vadinamo Žvėryno, miško tako ilgis yra 15 km ir žiedu veda lankytojus per visą miško teritoriją, esančią Nemuno kilpoje Prienai-Birštonas. Čia XX a. II-oje pusėje iniciatyvaus girininko pastangomis buvo nutiestas sveikatingumo takas, kuris vėliau pertvarkytas į dviračių ir pėsčiųjų taką. Dabar šioje teritorijoje stūkso medinės skulptūros, plyti poilsio aikštelės, įrengtos laužavietės.
Anksčiau šiame maršrute turistus traukte traukė šimtametis Žvėrinčiaus, kitaip – Vytauto, ąžuolas. Jei tikėti legenda, po plačiomis ąžuolo šakomis kadaise medžiodamas ilsėjosi pats Lietuvos didysis kunigaikštis Vytautas. Deja, bet 2005 m. uragano „Ervinas“ senolis ąžuolas neatlaikė.
Šalia nuvirtusio Žvėrinčiaus ąžuolo keliautojai gali išvysti apykaklinės formos pušį. Žvėrinčiaus miške taip pat galima stebėti Nemuno upės salose gyvenančius ar laikinai apsistojusius migruojančius paukščius: kirus, mažąsias ir upines žuvėdras, antis, tilvikus.
Škėvonių pažintinis gamtos takas
Prienų g. 10
Škėvonių pažintinis gamtos takas tiesiasi per Škėvonių gūbrį bei Birštono kyšulį, kurį prieš 12 tūkst. metų suformavo Nemunas. Ten, kur upės vandenys intensyviai ardė keteros šlaitą, susiformavo 33 m aukščio ir daugiau kaip pusės kilometro ilgio atodanga. Ji įtraukta į vertingiausių Šiaurės Vakarų Europos geologinių vietovių sąrašą. Atodangoje aiškiai išsiskiria dviejų paskutiniųjų ledynmečių ir tarpledynmečių nuosėdų sluoksniai. Čia yra apžvalgos aikštelė, nuo kurios atsiveria įspūdingi Nemuno ir jo slėnio vaizdai.
Gūbrio, kuris yra saugoma Škėvonių geomorfologiniame draustinyje, keteroje pilna gyvybės. Atidengtuose slėnio šlaituose auga į Lietuvos raudonąją knygą įrašytas melsvasis gencijonas, o plačioje penemunės pievoje randamos labai retos drugių rūšys: stepinis melsvys, raudonžiedis bei pietinis marguolis.
Birštonas: renginiai 2022
Birštono kurorto šventė
Birželio 9-12 d.
Šiemet Birštonas švenčia 640-ąsias Birštono vardo metines. Ta proga įvairiose kurorto vietose vyks koncertai, pramogos vaikams ir suaugusiems, parodos, kultūros ir sporto renginiai. Gyventojų ir miesto svečių laukia dirbtuvės šeimoms „Karališkoji Birštono istorija“, protmūšis „Atrask Birštoną“, vaikų piešinių paroda bibliotekos languose „Seniai, seniai karališkajame Birštone“, atviras jaunimo futbolo ir petankės dvejetų turnyrai Birštono taurei laimėti.
Iš veiksiančių parodų verta paminėti:
- Fotografo Kazio Lazausko fotografijų parodą „Birštono miesto šventės“ (Vytauto g. 9);
- Istorinę parodą „Kurorto gydymo istorija“ (Birutės g. 31 ir Birutės g. 35);
- Parodą, skirtą Lietuvos katalikų bažnyčios kronikos keliui Birštone atminti (Birutės g. 10).
XXX Lietuvos karšto oro balionų čempionatas „Birštono taurė 2022“
Birželio 9-12 d.
Šiais metais atkakliausi mūsų šalies pilotai kviečiami varžytis XXX nacionaliniame karšto oro balionų čempionate! Iš viso yra numatyti 5 skrydžiai. Dalyviai, bandydami įveikti skirtingo sunkumo iššūkius, kovos dėl tiksliausio piloto titulo. Birštonas pavirs karščiausiu oreivių varžybų centru!
Birštono kruizas
Visą vasarą miestiečiai ir miesto svečiai kviečiami pamiršti rūpesčius ir pailsėti nuo darbų, praleidžiant laiką atpalaiduojančioje kruizo aplinkoje. Visos dienos kelionės metu keleiviai gauna unikalią galimybę pasigrožėti Kauno marių regioninio parko ir Nemuno kilpų vaizdais bei praleisti laiką nuostabiame Birštono kurorte. Keleivius Birštone pasitinka gidai ir pakviečia dalyvauti apžvalginėje ekskursijoje po kurortą, vėliau gaunant laisvo laiko patiems patyrinėti miestą.