- Paskelbta 2023 m. spalio 26 d.
- Kategorija Mano kelionės
- Jekaterina
Armėnija – maža šalis su didele istorija
Armėnija – tai pirma šalis pasaulyje, priėmusi krikščionybę (301 m.). Nors tai teritoriškai maža šalis, tačiau ji turi turtingą istoriją ir tradicijas, kurios išliko iki mūsų laikų. Armėnija dažnai vadinama muziejumi po atviru dangumi – čia greta egzistuoja šiuolaikinė kultūra ir unikalūs šimtmečių senumo kultūros, istorijos ir architektūros paminklai. Kai kurie iš jų yra įtraukti į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.
Sanahin ir Haghpat vienuolynai
Vaizdingame Lori regione X – XI a. buvo pastatyti du vienuolynai, kurie veikė kaip dvasiniai, kultūriniai bei edukaciniai centrai. Didelis dėmesys čia buvo skiriamas tokioms disciplinoms kaip filosofija, medicina, retorika ir muzika. Sanahin vienuolynas buvo pastatytas X amžiaus pradžioje ir iškart tapo svarbiu kultūros ir švietimo centru. Čia gyveno mokslininkai ir kultūros veikėjai, kurie įkūrė mokyklą su didele biblioteka bei mokino humanitarinių mokslų. Haghpat vienuolyną X amžiaus pabaigoje įkūrė karalienė Khosrovanush, Armėnijos karaliaus Ašoto III Gailestingojo žmona. Vienuolynas garsėjo savo turtinga biblioteka, kurioje buvo sukurta daugybė rankraščių.
Geghardo vienuolynas ir Azato upės aukštupys
Geghardo vienuolynas, kuris buvo pastatytas IV amžiuje, yra unikalus tuo, kad iš dalies yra įrengtas uolos skardyje. Savo pavadinimą vienuolynas gavo iš žodžio „Geghard“, kuris armėnų kalba reiškia „ietis“. Tai būtent ta ietis, kuria buvo persmeigtas Jėzaus kūnas per nukryžiavimą. Ši ietis ilgą laiką buvo saugoma vienuolyne, o po to perduota Ečmiadzino katedrai. Legenda byloja, kad Geghardo vienuolyno viduje esantis šaltinis turi gydomųjų savybių ir kad kiekvienas žmogus, kuris iš jo atsigers, nusipraus rankas ir veidą bei pasimels, pasveiks nuo bet kokios ligos.
Azato upės aukštupyje, Garni tarpeklyje randasi tikras stebuklas – unikalus gamtos paminklas „Akmenų simfonija“. Jis susiformavo dėl ugnikalnių išsiveržimų ir tekančios lavos srautų. Savo išvaizda tarpeklio sienos panašios į vargonų vamzdžius, todėl dar vienas „Akmenų simfonijos“ pavadinimas – tai „Garnio akmens vargonai“.
Etčmiadzin ir Zvartnots katedra ir šventyklos
Etčmiadzin katedra – tai seniausia katedra pasaulyje, kuri buvo įkurta tolimaisiais 303 metais. Akmens, bronzos bei geležies amžiaus archeologiniai radiniai padeda įsitikinti, kad ši vieta buvo naudojama nuo seniausių laikų ir tapo šventa dar prieš krikščionybės atsiradimą. Šiandien katedra yra pagrindinė Armėnijos apaštalų bažnyčios šventykla ir Armėnijos patriarcho rezidencija. Čia saugoma daugybė unikalių krikščioniškojo pasaulio relikvijų, tarp kurių ietis, kuria buvo padurtas Jėzus, ir nedidelis Nojaus laivo fragmentas, kuris, pasak legendos, darė savo paskutinį sustojimą ant Ararato kalno.
Netoliese yra Zvartnots archeologinė zona, kurioje randasi viduramžių šventyklos liekanos. Pastatyta VII amžiuje bažnyčia buvo beveik sunaikinta žemės drebėjimo metu. Iki mūsų dienų išliko tik gražūs šventyklos architektūriniai elementai, kuriuos atrado XX amžiuje. Tačiau būtent ši bažnyčia savo laiku turėjo įtakos Armėnijos šventyklų architektūrai.
Geriausias būdas pamatyti šias ir daugelį kitų įdomių vietų – tai pažintinė kelionė su „Ingrida Tours“. Kviečiame leistis į nuotykius kartu!
Mūsų kelionę į Armėniją rasite čia:
Daugiau apie Armėniją skaitykite: